Рекомендації по правильній експлуатації жорстких дисків

 • Дата 15/08/2017

Несправності через природне старіння жорстких дисків

Навіть якщо дотримуватись всіх правил експлуатації жорстких дисків, все рівно в них буде відбуватися процес природного старіння.

Особливо це стосується магнітних дисків:

 1. з часом слабшає намагніченість інформаційних відбитків, тобто ті ділянки, які раніше зчитувались без проблем починають зчитуватись не відразу або з помилками.
 2. з часом старіє магнітний шар дисків.
 3. на пластинах з’являються тріщини, подряпини.

Ці фактори приводять до появи пошкоджених секторів. Процес природного старіння дисків достатньо тривалий і зазвичай становить від 3 до 5 років. Для накопичувачів жорстких магнітних дисків (НЖМД) безперервний режим роботи сприятливіший, ніж старт/стопний режим. Тому жорсткі диски в постійно працюючих серверах, де підтримується нормальний температурний режим, служать довше.

Несправності через неправильний режим експлуатації

Неправильний режим експлуатації – перегрів, удари, коливання напруги являються найчастішою причиною несправності НЖМД.

Перегрів виникає через недостатнє охолодження корпусу і плати електроніки накопичувача. За даними «Керівництва з експлуатації накопичувачів Western Digital сімейства Caviar BB/JB», припустима температура накопичувача в робочому стані знаходиться в межах 5 ... 55°С, при обов'язковій циркуляції повітря. Остання вимога обумовлена тим, що деякі мікросхеми на платі електроніки (контролери двигунів і т.д.) розігріваються набагато вище зазначеної температури, і потрібно забезпечити відведення тепла від них. Тепер уявімо, що на вулиці літо, температура в приміщенні досягає 25 ... 30 ° С (всередині системного блоку вона вище на 20 ... 25 ° С), нормальна циркуляція повітря відсутня через погану роботу забитого пилом єдиного вентилятора блоку живлення і плоского кабелю, який закриває його грати, а сам НЖМД «затиснутий» з двох сторін приводами CD-ROM і гнучких дисків. Знята боковина системного блоку не допомагає знизити температуру накопичувача, тому що не забезпечена циркуляція повітря навколо самого НЖМД.

Коливання температури не повинне перевищувати 20°С/год в робочому стані і 30°С/год в неробочому. Перевищення швидкості розігріву дуже небезпечне для механіки накопичувачів і носить назву термічний удар. У зимовий період, коли Ви внесли НЖМД з холоду в приміщення з температурою 20°С і відразу включили його в роботу, відбувається різкий локальний нагрів окремих частин гермоблока, що може викликати мікродеформацію точної механіки накопичувача. Для електронної частини різкий перепад температури теж шкідливий.

Механічні дії на гермоблок настільки ж згубні для прецизійних механічних частин накопичувача. У робочому стані (див. РЕТ №3, 2003) підпружні магнітні головки летять на невеликій висоті над дисками, що обертаються з великою швидкістю. Удари по гермоблоці спричиняють коливання головок, які спричиняють удари по поверхні дисків, які призводять до механічних пошкоджень пластин і головок.

Неякісний блок живлення ПК може становити серйозну небезпеку для електронної частини НЖМД. Для підвищення рентабельності виробники часто вже не встановлюють фільтруючі елементи як в первинному ланцюзі (220 В), так і у вторинному ланцюзі БЖ. Заявлена потужність БЖ іноді не відповідає дійсності, а вихідна напруга виявляється не такою стабільною, хоча для накопичувачів параметри живлячих напруг жорстко регламентовані. Так, за даними згаданого вище «Керівництва з експлуатаціі», живлячі напруги повинні знаходитися в межах +5 ± 5% і +12 В ± 10% з припустимою амплітудою пульсації 100 мВ і 200 мВ відповідно. Більшість фахівців, які займаються обслуговуванням комп'ютерної техніки, для перевірки джерел живлення використовують вольтметри постійного струму, часом забуваючи, що важливим параметром є пульсації, які можна оцінити тільки за допомогою осцилографа або спеціального вольтметра змінного струму.

Несправності через помилки в конструкції

Значне скорочення гарантійного терміну роботи свідчить про зниження якості НЖМД. З одного боку, це пов'язано з жорсткою конкуренцією між ними і постійною ціновою «війною». Частково – зі збільшеною інформаційною ємністю накопичувачів і, відповідно, підвищенням питомої щільності запису. Економічні вимоги змушують виробників НЖМД використовувати не зовсім відпрацьовані рішення, матеріали і технології, що призводить до потрапляння «сирих» виробів на ринок. Виробники аналізують поломки накопичувачів, що повертаються по гарантії, і намагаються виправити конструктивні дефекти, але це вдається не завжди. Теоретично, при такому підході до розробки та виробництва накопичувачів проблеми можуть виникнути в будь-який його частини. Однак можна виділити найбільш поширені дефекти.

 • - Поганий контакт в роз'ємі, який з'єднує плату електроніки і мікросхему передпідсилювача на блоці головок. Наслідків може бути досить багато. В першу чергу, виникають «віртуальні» дефектні сектора. Їх відмінність від дефектних фізичних секторів полягає в тому, що поверхня пластини залишається неушкодженою, а в результаті поганого контакту в роз'ємі відбувається запис невірної інформації в технологічні байти сектора, наприклад в полі СІС-коду. Цей дефект може призвести до пошкодження службової інформації, відновити яку накопичувач при наступному включенні живлення не зможе. Крім того, призначений для користувача режим для подібного відновлення не передбачений. Відновити службову інформацію можна тільки в технічному режимі роботи накопичувача.

 • - Неякісне паяння мікросхем на заводі виробника. Такі дефекти проявляються приблизно через рік експлуатації накопичувача, коли під час нормальної роботи накопичувач раптом вимикається і більше не запускається («зависає») або починає «стукати» головками, що може призвести до пошкодження механіки і/або службової інформації.

 • - Неякісні мікросхеми, які виходять з ладу при тривалому нагріванні, що не перевищує допустимі межі. Дефект можна виправити заміною мікросхеми.

 • - Недосконала конструкція гідродинамічного підшипника, яка веде до виникнення в порожнині мастила частинок стружки і, як наслідок, заклинювання шпиндельного двигуна.

 • - Неякісне кріплення диска на шпинделі, в результаті чого биття диска постійно зростає і викликає руйнування підшипника в шпиндельному двигуні; з'являється шум при роботі накопичувача, а через деякий час - дефектні сектори, оскільки через биття диска «далекі» доріжки починають погано зчитуватися.

 • - Неякісні мікросхеми ЕППЗУ (flash), які можуть втратити збережену в них мікропрограму внаслідок витоку заряду при нагріванні. Перезаписати ПЗУ можна на спеціальному програматорі або в технологічному режимі роботи накопичувача.

 • - Помилки в мікропрограмі управління накопичувачем. Виробники накопичувачів не публікують інформацію про характер помилок і їх наслідки, але поновлення мікропрограм випускають досить регулярно. Сумнівно, що ці помилки ніяк не впливають на працездатність НЖМД, оскільки вони можуть привести до пошкодження механіки.

Підписка на новини

Підпишіться на наші новини, щоб завжди бути в курсі знижок та нових пропозицій!

Контакти

 • м. Луцьк, пр. Перемоги 14, оф. 311

 • Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 • 0733 406 100
  063 717 68 84

Gross

logo Gross

Відновлення даних: HDD, Flash, CD/DVD, DVR, SD/microSD, SSD/SSHD

Top