GPS-дані

  • Дата 21/05/2018

Перша супутникова навігаційна система Transmit була створена США й введена в експлуатацію 1960 року. Вона забезпечувала фіксацію даних приблизно раз на годину. Згодом під загрозою ядерної війни Конгрес США підтримав програму фінансування супутникової навігації.


Важливість збирання доказів з GPS-пристроїв різко зросла з розвитком ІТ технологій. GPS докази відіграли важливу роль в справах високого рівня небезпеки, таких як тероризм, викрадення дітей та вбивство. Вони можуть становити основну частину доказів в багатьох інших типах розслідувань, не лише у криміналістичному, а наприклад, у відтворенні картини нещасного випадку чи в пошуково-рятувальних випадках.
Найбільш відомий приклад, де геолокаційні дані були використані в якості доказів - справа про розбійний напад. Нападники, які підозрювалися в озброєному нападі на банк Великобританії, були засуджені завдяки доказам, отриманим в результаті криміналістичного дослідження супутникових навігаторів, якими користувалися підозрювані. Під час цього дослідження були виявлені записи адреси банку та адреси спільників.
Шотландська національна група по боротьбі зі злочинністю в сфері інформаційних технологій (ІТ) провела криміналістичний аналіз даних, які зберігалися в GPS-навігаторі “TomTom”, вилученого в одного із підозрюваних. В результаті було отримано тисячі адрес, які вводилися користувачем для пошуку місцевості. Більшість адрес виявились місцями кримінальних злочинів.

Стандартні дані GPS

Є 2 категорії інформації (доказів), яку експерт може виявити під час дослідження GPS-пристроїв. До першої відносяться службові дані, які створюються в результаті роботи пристрою, незалежно від користувача. До другої відносяться дані, створені користувачем. Обидва типи інформації можуть бути експортовані для представлення в якості доказів.
1. В межах першої категорії (службових даних) розрізняють геодані та журнал геоданих. Коли GPS-пристрій активний й розпізнає достатньо супутників, то буде записувати геодані самостійно.
Журнал геоданих - список всіх геолокацій, записаних в порядку, в якому вони були створені. Користувачі можуть використовувати журнал геоданих, щоб відстежити свої кроки й повернутись до попередньої локації, якщо в цьому є потреба. В межах криміналістичного дослідження, експерти можуть використовувати журнал даних, щоб скласти графік шляху, де пристрій GPS знаходився й о котрій годині.
Так, в Нью-Брайтоні, штат Пенсильванія, в результаті криміналістичного дослідження GPS-системи вантажівки, були отримані дані про причетність водія до підпалу власного будинку. В записах системи містилася інформація про те, що його спорядження, на момент вчинення підпалу, знаходилося за 100 ярдів (~91м) від будинку.
2. До даних, створених користувачем, слід віднести точки маршруту (waypoint) та маршрут (route).
Точки маршруту - це локації, які користувачі мусять вводити самостійно в пристрій - конкретну адресу або точку локації, яка їх цікавить. Подібно до геоданих, точки маршруту можуть бути виявлені в майбутньому у разі використання GPS як дороговказу.
Маршрут - еквівалент журналу геоданих. Використовуючи маршрут, користувачі можуть направлятися до місця призначення в будь-якому порядку, який вони виберуть. Коли користувач створює маршрут, пристрій GPS буде вести їх до точки маршруту і автоматично перестрибувати до наступної, коли попередня досягнута.
Всі ці дані можуть бути корисними для спеціалістів. В загальному є різниця для чого використовуються геодані та дані, створені користувачем. Оскільки геодані записуються безпосередньо пристроєм, це може довести, що хтось був в конкретній місцевості в той чи інший момент, чи, принаймні, що там знаходився пристрій. З іншої сторони, дані користувача можуть допомогти довести намір, оскільки хтось ввів дані власноруч. В контексті доказів, це б доводило, що хтось мав намір іти до того конкретного місця.

Портативні GPS пристрої

Є 4 основних типи GPS-навігаторів - автомобільні, авіаційні, морські та кишенькові. Найбільш популярними є автомобільні пристрої. Кишенькові пристрої використовуються для туризму, велоспорту, геокешингу, тощо.
Типи даних, які можуть бути експортовані:

 - Bluetooth ID з парних та непарних пристроїв;

  - журнал дзвінків;

  - останні GPS-локації;

  - введені маршрути;

  - медіафайли;

  - фото.

Як багато автомобілістів, Ерік Хансон використовував GPS пристрій у своїй машині, щоб дістатися потрібного місця. Правоохоронні органи також використали пристрій GPS Е. Хансона, щоб висунути йому звинувачення у вбивстві чотирьох членів своєї сім’ї.

В результаті криміналістичного аналізу даних, які зберігалися у GPS пристрої “Garmin”, були виявлені записи, що точно вказували, де Ерік Хансон був вранці після того, як його батьків було застрелено, а сестру та її чоловіка жорстоко забито до смерті. Цього ж року він був засуджений до смертної кари.
Справа Еріка Хансона - кримінальний випадок, де правоохоронні органи використали навігаційні пристрої, щоб допомогти визначити місцезнаходження підозрюваного. Експерти зазначають, що такий тип доказів стане більш популярним в судах, оскільки системи стають більш доступними та з’являються в багатьох автомобілях.
“Тут немає ніяких сумнівів, - зазначає Алан Брілл, експерт з комп’ютерно-технічних видів досліджень у Міннесоті, працював з ФБР та Секретною Службою США. - Це стосується кожної нової технології, яка може надавати цінну інформацію для криміналістів. Я вважаю, те, що ми спостерігаємо, - еволюційно”.
Використання технологій, щоб відстежити місцезнаходження людини не є чимось новим, проте популярність GPS пристроїв - в машинах, мобільних телефонах та інших портативних пристроях - дає потужний інструмент як для відстеження осіб, що можуть бути причетними до вчинення кримінальних правопорушень, так і для доведення невинуватості людини.

Підписка на новини

Підпишіться на наші новини, щоб завжди бути в курсі знижок та нових пропозицій!

Контакти

  • м. Луцьк, пр. Перемоги 14, оф. 311

  • Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

  • 0733 406 100

Gross

logo Gross

Відновлення даних. Комп'ютерна криміналістика. e-Discovery

Top