Криміналістична характеристика злочинця

  • Дата 27/05/2017

Криміналістична характеристика - це система типових ознак злочину того чи іншого виду.

Стикаючись в черговий раз зі злочином, слідчий або оперуповноважений згадує схожі справи зі своєї практики, думаючи, що даний злочин - типове і намагається застосовувати ті ж самі підходи, методи, способи пошуку доказів, які вже приносили успіх в аналогічних справах.Чим більш типовий даний злочин, тим швидше такий підхід принесе успіх. Якщо ж особистий досвід невеликий, слід звернутися до колективного досвіду колег. Саме такий формалізований досвід, система знань про типовий злочин визначеного класу і називається криміналістична характеристика. Вона включає наступне:

● спосіб вчинення злочину, предмет посягання;

● особистість ймовірного злочинця і ймовірні його мотиви;

● особистість ймовірного потерпілого;

● механізм утворення слідів;

● інші типові обставини.

В українському КК тільки три статті, що описують злочини у сфері комп'ютерної інформації. В російському КК - теж три, в білоруському- сім, у казахському - одна, в киргизькому - дві, в естонському - сім.

Зрозуміло, при аналізі відштовхуватися треба не від статей КК, а навпаки - групувати злочини за ознакою спільності їх криміналістичної характеристики.

Обговоримо більш детально про криміналістичну характеристику кожного з видів комп'ютерних злочинів.

Особистість ймовірного злочинця

Оцінюючи ймовірного злочинця, найважливіше для нас встановити рівень його компетенції в галузі ІТ. Цей параметр є критичним. У технічних методах боротьби, в змаганнях «заховати-найти» або «стерти-відновити» рівень спеціальних знань є вирішальним.

Хакер

Основною мотивацією цього типу порушників є: дослідницький інтерес, цікавість, прагнення довести свої можливості, честолюбство. Засоби захисту комп'ютерної інформації, її недоступність вони сприймають як виклик своїм здібностям. Першою рисою особистістю «хакера» є ескапізм - втеча від дійсності, прагнення піти від реальності, від загальноприйнятих норм суспільного життя у світ ілюзій, або псевдодіяльності. Комп'ютерний світ, особливо разом з Інтернетом, є прекрасним альтернативним світом, в якому можливо знайти цікаве заняття, захист від небажаних соціальних контактів, реалізувати креативність, потенціал і навіть заробити грошей.Більш поширеним типом комп'ютерного зловмисника є людина, не надто добре володіє знаннями в області ІТ, зате володіє доступом до інформаційної системи (ІС) в силу службового положення. Більша частина «зломів» комп'ютерних систем відбувається зсередини. Навіть якщо неправомірний доступ був явно зовні, швидше за все, він став можливим через змову з місцевим співробітником.

"Білий комірець"

Цей тип злочинця являє собою давно і добре відомого казнокрада, але тільки змінив інструменти своєї діяльності на комп'ютер. Вкрасти у держави або у приватної компанії можна сотнею способів. Крім банального розкрадання тут можливі хабарі, комерційний підкуп, незаконне використання інформації, що становить комерційну таємницю, різні види шахрайства і так далі. На відміну від «інсайдера», цей тип зловмисника має мінімальну кваліфікацію в сфері ІТ і комп'ютер як знаряддя вчинення злочину не використовує. Комп'ютер тут виступає лише як носій слідів, доказів скоєння злочину.

Е-бізнесмен

Цей тип ймовірного злочинця не є кваліфікованим ІТ-спеціалістом і не має службового становища, яким можна зловживати. З самого початку він планує саме кримінальний злочин, добре усвідомлює його протизаконність. Рішення вчинити правопорушення саме в комп'ютерному (мережевому) середовищі, а не у офлайні він прийняв не через свої особливі знання у цій області і не через внутрішню тягу до комп'ютерів, а виключно на основі раціонального аналізу. Він порахував, що так буде вигідніше. Основною рисою особистості «е-бізнесмена» є наявність організаторських здібностей і підприємницької ініціативи.

Антисоціальний тип

Також існують інтернет-шахраї, які керуються не тільки отримання прибутку. Більш того, їх злочинний дохід може бути менше, ніж середня зарплата фахівця тієї ж кваліфікації. Мотивом для здійснення шахрайства буде антисоціальна психопатія (соціопатія) таких осіб та їх патологічна тяга до ведення подібних «ігор».Зазвичай такі типи діють імпульсивно і не схильні до планування, особливо довгострокового.

Підписка на новини

Підпишіться на наші новини, щоб завжди бути в курсі знижок та нових пропозицій!

Контакти

  • м. Луцьк, пр. Перемоги 14, оф. 311

  • Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

  • 0733 406 100

Gross

logo Gross

Відновлення даних. Комп'ютерна криміналістика. e-Discovery

Top