Що таке комп'ютерна криміналістика (форензіка)?

 • Дата 22/12/2017

Походження терміна “форензіка”

Термін forensics походить від лат. foren, що дослівно означає “промова перед форумом”, тобто виступ перед судом. 

Судові дебати зародилися ще в Давньому Римі та були популярними завдяки працям Цицерона. Наша мова запозичила цей термін з англійської (forensics - від англ. forensic science). Розділ криміналістики, що вивчає комп'ютерні злочини називається відповідно “computer forensics”, але при запозиченні термін дещо звузив своє значення, тому у нашій країні форензіка означає суто комп'ютерну криміналістику.

Що вивчає форензіка?

Форензіка - прикладна наука, основною метою якої є аналіз і розслідування злочинів. Вона вивчає методи отримання та дослідження доказів, що мають форму комп'ютерної інформації.
Предметами форензіки є:

 • - кримінальна практика - інструменти здійснення злочинів, сліди, їх наслідки, особистість правопорушника;
 • - методи дослідження комп'ютерної інформації та програм для електронно-обчислювальних машин;
 • - оперативна, слідча та судова практика по комп'ютерним злочинам;
 • - досягнення в сфері ІТ, їх вплив на суспільство, можливості використання для здійснення злочинів, їх запобігання і розкриття.

Поняття комп'ютерної криміналістики відносно нове, відповідно досвід та інструментарії у цій сфері невеликі.

Форензіка і прогрес

З технічним розвитком зростає і прогрес у сфері комп'ютерних злочинів та нові способи його здійснення. Вплив передових досягнень ІТ на злочинність можливий трьома способами:

 1. Злочини (наприклад, крадіжка грошей) тепер можуть здійснюватись за допомогою Інтернету (фішинг). Суть і предмет злочинів залишаються попередніми, новими стають лише інструменти: веб-сайти, електронні пошти, тощо.
 2. Досягнення у сфері ІТ породжують нові суспільні відносини, які стають предметом кіберзлочинів. Найяскравіший приклад - доменні імена. До технічного прогресу не було такого права як керувати доменним іменем. Нині вони захищаються законом як частина інтелектуальної власності. Існує цілий клас правопорушень зв'язаних з доменами - кіберсквотинг.
 3. Програми вже давно можуть приймати рішення і впливати на благоустрій і життя людей. А розвиток ІТ може призвести не лише до появи нових суспільних відносин, а й до появи нового суб'єкта відносин. Створення штучного інтелекту стане причиною не тільки нових правових відносин, а й нових правопорушень.

Підписка на новини

Підпишіться на наші новини, щоб завжди бути в курсі знижок та нових пропозицій!

Контакти

 • м. Луцьк, пр. Перемоги 14, оф. 311

 • Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 • 0733 406 100

Gross

logo Gross

Відновлення даних. Комп'ютерна криміналістика. e-Discovery

Top